V Miletíně můžeme koupit Modlitbičky na dvou různých místech. Jsou to buď výrobky tradičního výrobce „Erbenovy Miletínské Modlitbičky“, nebo výrobky jeho tradičního konkurenta,“Miletínské Modlitbičky“ v cukrářství Laušman.
Co to vlastně jsou, ty modlitbičky? Původně se jedná o modlitební knížky kapesního formátu, v pevné a odolné vazbě, často uzavíratelné kováním, s ozdobným kovovým, kostěným nebo jiným křížkem na přední straně. Byly nezbytnou osobní věcí katolických věřících a spolu s růžencem základní potřebou při návštěvách bohoslužeb. A právě tato typická pomůcka inspirovala kdysi dávno perníkáře Josefa Erbena k originálnímu výrobku. Tehdejší perníky byly především figurky z těsta mačkaného do dřevěných forem. Teprve později začaly vznikat perníčky vykrajované, nebo pečené na plechu a pak krájené a slepované. Erbenovi se dařilo a v roce 1834 koupil dům čp. 11 na miletínském náměstí. Dům patří rodině dodnes. S nápadem péct modlitbičky přišel Erben poprvé v roce 1864. Se synem a následovníkem řemesla Josefem mladším uvedli nápad ve skutečnost, a to právě o největší místní události – slavné miletínské pouti na začátku dubna. Poprvé vyložili tyto krájené perníčky s marcipánem, cukrovou polevou a mandličkou na vrchu na pult. A měli úspěch. Modlitbičky se okamžitě staly úspěšným a prestižním výrobkem Erbenova cukrářství. Když v červenci 1926 navštívil Hořice a Miletín president T. G. Masaryk, pochutnal si mj. i na Modlitbičkách.
Konec úspěšného podniku přišel s rokem 1949. Celá výroba i s domem čp. 11 byla znárodněna a Erbenova rodina vystěhována. Pro příštích 42 let s nimi neměla být výroba modlitbiček spojována. Od začátku roku 1953 byla výroba tradičních Miletínských Modlitbiček ukončena a pečeny byly dále už jen komunálním pekařstvím ve zjednodušené podobě pod názvem „Miletínky“ O těch pravých se pak mezi lidmi povídalo, že recept na správný postup a tajné ingredience si vzal starý pan Josef Erben, který zemřel v listopadu 1953, s sebou do hrobu. Teprve po restituci v roce 1991 obnovil syn Karel Erben výrobu modlitbiček podle původní receptury, kterou udržuje dodnes. V roce 2020 cukrárna oslavila 200. výročí své existence.
Firma Erben však nebyla sama, kdo Modlitbičky nabízel už ve 20. letech 20. století. Erbenovým konkurentem na protější straně miletínského náměstí v domě čp. 93 byl asi od roku 1902 cukrář Josef Laušman a posléze jeho syn Emil. Obě firmy si úspěšně konkurovaly a jelikož Erbenovy Miletínské Modlitbičky byly chráněny ochrannou známkou až od roku 1913, konkurovaly si i svými Modlitbičkami. Po znárodnění Erbenovy firmy byla menší Laušmanova cukrárna převedena pod komunál, v omezené míře fungovala dál a pekla „Miletínky“.
Jak vznikají Modlitbičky?
Základem je perníkové těsto, které nejprve šest týdnů zraje. Z něj jsou vykrajovány obdélníčky o rozměrech cca 7×5 cm. Na upečené perníčky přijde náplň z pražených vlašských a lískových ořechů a navrch plátek z vaječných bílků a skořice. Hotový výrobek se polije cukrovou polevou a ozdobí půlkou mandle, která symbolizuje právě onen křížek na deskách modlitební knížky. Celý výrobní proces a složení ingrediencí je ale firemním tajemstvím.
Čerpáno z www.hlavati.cz
Více informací o cukrářství Erben najdete zde