PATINOVANÝ BRONZ
558 X 91 X 80 CM
2024
AUTOR SEBASTIAN WOJNAR
Bronzové sousoší je uměleckým pojetím první písemné zmínky o Miletíně. Autorem je figurální sochař Sebastian Wojnar. Svým odkazem nás dílo vrací k historickým událostem v roce 1124, kdy ve vodním hradu kníže Vladislav I. vítal biskupa Ottu Bamberského a oficiálně vzniká dnešní město Miletín. Od tohoto setkání se odvíjí historie Miletína, zachycená ve čtyřech symbolických milnících: vzestup vsi Miletína za panování řádu německých rytířů, udělení městských práv Jiřím z Valdštejna, požár města v roce 1846, který nechal vzniknout moderní podobě města a narození nejvýznačnějšího rodáka K. J. Erbena v roce 1811.
Návrh sousoší vychází z této první historické zmínky o městě a pokory knížete, který je proto vyobrazen v atlantě – figuře jako sloupu stroze oděném, ale se symbolem moci, knížecí korunou na své hlavě. Ta je silným a opěrným bodem díla. Obnáší namísto zdobných prvků fragmenty postav a portréty symbolizující čtyři hlavní historické události města.
Zobrazením sloupu jakožto figury navazuje v úctě a pokoře Sebastian Wojnar na mistra Michelangela, Brauna nebo Myslbeka, kteří tento starořecký princip ve svém dílu rovněž využili. Koruna je hlavicí figurálního sloupu, na které stojí biskup Otto bamberský žehnající novému místu a lidu budoucího města. Obě postavy jsou zhotoveny pomocí tradičních sochařských technik v nadživotní velikosti.
Konečné dílo je odlito z bronzu ve velikosti zhruba 5,5 metru, následně řemeslně upraveno a patinováno. Umístěno je v parku v těsné blízkosti vedle kostela Zvěstování Panny Marie.
SEBASTIAN WOJNAR
AKADEMIE VÝTVARNÝCH UMĚNÍ
SOCHAŘSKÁ ŠKOLA JINDŘICHA ZEITHAMMLA
ŠKOLA FIGURÁLNÍHO SOCHAŘSTVÍ A MEDAILE VOJTĚCHA MÍČI, MILADY OTTOVÉ
Figurální tvorba Sebastiana Wojnara je charakteristická respektem k přírodě a jejím následným aplikováním do vlastní tvorby. Sebastian se ve svých sochách a dílech snaží najít symbiózu mezi přírodou a člověkem.
První úspěchy zaznamenal mladý sochař během studií na uměleckých školách. V soutěži na téma „Pamětní deska Františka Hrubína“ získal 1. místo za návrh, model a vizualizaci. V roce 2015 tuto pamětní desku realizoval. Dalším významným úspěchem byla i soutěž o portrét Karla Schwanzenberga III., na které se podílelo Národní divadlo a spolek sochařů. Sebastian byl ceněn druhým místem, za vítězem soutěže – svým profesorem, akademickým sochařem Jindřichem Zeithammlem.
Po ukončení studií kontinuálně navázal na svoji volnou sochařskou tvorbu. Založil ateliér „SW“ v historických prostorách objektu Fabrika 1861 v Semilech. Přišla také realizace zakázkových prací většího rozsahu pro soukromý i státní sektor a zájem o dílo z volné tvorby ze strany sběratelských kruhů.
Sebastian Wojnar je ve své tvorbě nekompromisní v přístupu k tématům. Jen pokud s daným podnětem souzní, může ho zpracovat. Podstatou tvorby je práce s figurou a jejím následným fragmentováním. Hlavními náměty jsou rodina, každodennost a víra.
Právě víra a ukrývání symbolu hraje v uvažování mladého umělce důležitou roli. „Symboly vnímám jako možnost sdělení více myšlenkových pochodů v jednom hmatatelném celku. Ve své práci se snažím pracovat s obrysovými liniemi svých soch, které vnímám jako vodítko pro oko diváka,“ dodává autor.
Aktuálně se naplno věnuje svému sochařskému poslání. Vedle něj přijal pozvání a realizuje již druhou řadu pořadů České chaty snů TV Prima, kde se jako jeden z hlavních protagonistů podílí na rekonstrukcích objektů, restauruje v nich výjimečné a osobní předměty a přináší do objektů i svá umělecká díla. Ve spojení se společností DENNART připravuje a realizuje své umělecké projekty a výstavy.
V současné době pracuje na několika rozsáhlých projektech, kterým vévodí díla EPOPEJ MILETÍNA – 5,5 metrů vysoký bronz k výročí 900 let města Miletín s odhalením 28. září 2025 a SOUBOJ TITÁNŮ – 12,5 metrů vysoký bronzový projekt s plánovaným odhalením v roce 2026.
Dalšími aktivitami mladého umělce po výstavě Praha 2023 jsou plánované výstavy v České republice i zahraničí a rozsáhlé edukační projekty. O Sebastianovo dílo roste zájem v uměleckých galeriích i kruzích, u soukromých sběratelů, široké veřejnosti i ve státních institucích.
VÝBĚR Z REALIZACÍ, SOUTĚŽE
SOUTĚŽ O PAMĚTNÍ DESKU FRANTIŠKA HRUBÍNA
NÁVRH, REALIZACE 110 CM, 1. MÍSTO, 2015, PRAHA
REALIZACE PORTRÉTU HUDEBNÍHO SKLADATELE EDUARDA DOUŠI
NÁVRH, REALIZACE BUSTY 60 CM, 2016, PRAHA
SOUTĚŽ O PORTRÉT KARLA SCHWARZENBERGA III.
SOUTĚŽ PRO NÁRODNÍ DIVADLO 60 CM, 2. MÍSTO, 2017, PRAHA
REALIZACE PORTRÉTU MIROSLAVA DONUTILA
NÁVRH, REALIZACE BRONZOVÉ BUSTY 80 CM, 2019, TŘEBÍČ
REALIZACE FIGURY MÁŘÍ MAGDALÉNY
NÁVRH, REALIZACE BRONZOVÉ FIGURY 220 CM, 2022, ODHALENÍ 2024, DĚTMAROVICE
REALIZACE SOUSOŠÍ ZALOŽENÍ MĚSTA EPOPEJ MILETÍNA
NÁVRH, REALIZACE BRONZOVÝCH FIGUR 550 CM, 2023, ODHALENÍ 2024, MILETÍN
REALIZACE POMNÍKU PADLÝM A LEGIONÁŘŮM
NÁVRH, REALIZACE BRONZOVÉHO POMNÍKU 240 CM, 2023, ODHALENÍ 2024, LÍPNÍK U HROTOVIC